yeni ürünler sitemize yüklendi!
1

previous arrow
next arrow

10 Adımda Örgü Örme Rehberi

Doğallığı ve estetik görünümüyle dikkat çeken örgü modelleri giysilerden oyuncaklara, oyuncaklardan da dekor ürünlerine kadar birçok alanda tercih ediliyor. Peki, örgü

örmeye nasıl başlarız? Yazının devamında örgü örmenin püf noktalarını öğrenerek siz de kolayca örgü örmeye başlayabilirsiniz.

1.Malzeme Hazırlığı:

İlk olarak örgü örmek için gerekli malzemeleri elde edin. İhtiyacınız olanlar arasında örgü iğneleri, tercih edeceğiniz renk ve türde ip veya ipler, örgünüzün modelini (düz,

haroşa, nohut vb.) seçip bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

2.Örgü İğnelerini Tanımak:

İğnelerin hangi boyutta olduğunu ve üzerindeki numaraları kontrol edin. Daha büyük numaralı iğnelerle daha gevşek, küçük numaralı iğnelerle daha sıkı örgüler elde

edebilirsiniz.

3.Temel Örgü Tekniklerini Öğrenin:

Temel örgü tekniklerinin mantığını kavramak, örgü örerken işinizi kolaylaştıracağı için önemlidir. Başlangıç için düz örgü ve ters örgü tekniklerini öğrenmek yeterlidir.

Düz örgüde tüm sıraları aynı yönde örerken, ters örgüde ise sıraları bir ters bir düz olarak değiştirebilirsiniz. Yeni başlayanlar için genelde düz örgü önerilmektedir.

4.Örgü Deseninizi Seçin:

Basit bir desen seçerek başlamak her zaman daha iyidir. Daha sonra öğrenim seviyenize göre seçeceğiniz desenin zorluğunu da artırabilirsiniz. Örneğin düz örgüyle

örebileceğiniz basit bir banyo kesesi yapabilirsiniz. Daha sonra atkı, bere gibi farklı modeller deneyebilirsiniz.

5.İp Bağlama:

İpi iğnenin üzerine geçirerek başlayın. İlk düğümü olabildiğince sıkı atın ki örgünüz sabit kalsın.

6.İlk Dikişi Atın:

İp ile hafifçe bir düğüm atarak yani ilmek atarak örgüye başlayın. İlk ilmeği attıktan sonra diğer ilmekleri atarak örgünüzü oluşturabilirsiniz.

7. Düz ve Ters Sıraları Takip Edin:

Örgüde düz sıra ve ters sıra olmak üzere iki temel sıra vardır. Desenin gerektirdiği sırayı takip ederek devam edin.

8. Sabırlı Olun:

Başlangıçta hatalar yapabilirsiniz, ancak sabırlı olmalısın. Pratik yaptıkça becerileriniz gelişecektir.

9. İlerleyerek Projeyi Tamamla:

Belirlediğiniz projeyi tamamlayarak örgü becerilerinizi geliştirin. Yavaşça daha karmaşık desenlere geçebilir ve kendi tasarımlarınızı oluşturabilirsiniz.

10. Keyfini Çıkar:

Örgü yapmak sadece bir hobi değil, aynı zamanda stres atmanın harika bir yoludur. Her adımın tadını çıkarın ve yaratıcılığınızı özgür bırakın!

Umarım bu rehber, örgüye başlamanızda size yardımcı olur!

Bir cevap yazın

Open chat
Çameli Üreten Kadınlar Derneği ve Çameli Elmalı Kadın Kooperatifi\'nin ortak sitesine hoş geldiniz! Size nasıl yardımcı olabilirim?