yeni ürünler sitemize yüklendi!
1

previous arrow
next arrow

Çameli Cevizi

Çameli, Denizli’nin cevizi ile ünlü bir ilçesidir. Doğal olarak yetişen geniş bir ceviz popülasyonuna sahiptir.İlçemizin yüksek rakımda bulunması ve toprak yapısının kaliteli olması sebebiyle yüzyıllardır ceviz üretimi yapılmaktadır.1991-1993 yılları arasında Çameli’de yapılan bilimsel çalışma sonucunda 23 ceviz tipi bulunmuş, 2016 yılında yerli ağaçlarımızın kontrolleri tekrar yapılarak 5 ceviz tipinin , piyasadaki standart/aşılı çeşitlerle yarışabilecek ve yerel gen kaynağı olarak korunması gereken, ekonomik değeri yüksek yerli ceviz tipleri olarak tespit edilmiş sonuç olarak tescilinin alınması için Türk Patent ve Marka Kurumu’na (TPE) Coğrafi İşaret başvurusu yapılmıştır.

Bu bağlamda; Çameli Üreten Kadınlar Derneği tarafından üretilen Çameli Soğuk Sıkım Ceviz Yağı, tamamen yerli ceviz ağaçlarından el ile toplanan cevizlerden cold pres ( soğuk sıkım) yöntemiyle üretilerek sizlere sunulmuştur.

Bir cevap yazın

Open chat
Çameli Üreten Kadınlar Derneği ve Çameli Elmalı Kadın Kooperatifi\'nin ortak sitesine hoş geldiniz! Size nasıl yardımcı olabilirim?